Handle Type High Frequency Induction Heating Machine (HFH-25KW/40KW)
Key Features
  • IGBT module and third-generation inverting technologies for higher reliability
  • 100% duty cycle allows continuous operation at maximum power output
  • Displays heating power, heating current, and oscillating frequency
  • Simple installation that can be performed by non-professionals
  • Lightweight design for easy handling
  • Timer model allows preset power and operating time for heating and retain periods
  • 4.5M cable connection with heating head maintains full power capability
Technical Specifications
Type HF-25KW/40KW
Work Power 3×380V(415V,440V,480V) 50-60HZ
Operating Voltage Range 340V-430V(370-480)V AC
Output Power 25KW/40KW
Fluctuating Frequency 30-80KHZ
Max Input Current 25A/38A
Timing (Heat, Retain, Cool) 1-99S
Cooling Water Flow Rate 0.08-0.16 Mpa 9L/Min
Water Temperature Protection 40ºC
Duty Cycle 100% (40°C room temperature)
Weight 48Kg +5Kg
Size 600×230×500mm